Pre každé mláďa je najdôležitejšie na svete spoločenstvo, potrava a bezpečie. Väčšinu dňa šteňa prespí, potom sa hrá, no a samozrejme prijíma potravu. To všetko je normálne. A normálne je aj vylúčiť nestrávené a nevyužité časti potravy, či tekutín. Cikanie a kakanie je normálna aktivita, ktorou sa šteňa zbavuje nežiaducich látok. Bez tejto normálnej činnosti by šteňa nedokázalo existovať. A predsa to človek za normálne nepovažuje. Väčšina ľudí pri zbadaní mláčky prejaví svoju nevôľu všelijako, len nie pochopiteľne pre šteňa, ktoré len urobilo to, čo mu telo kázalo. Keď sa vyciká dieťa, taký cirkus sa nedeje. Iste dieťa má plienky. Ale keby nemalo, ktorá matka by potrestala svoje dieťa za to, že sa pocikalo?
V tomto prípade ako aj v každom inom je na mieste pochopenie problému a jeho riešenie spôsobom, ktorý bude zrozumiteľný pre šteňa, a teda vyriešením problému pre človeka.
Prečo teda sa šteňa hocikde vyciká? Preto, lebo reaguje na podnety tela. Avšak tieto podnety je schopné šteňa nielen vnímať, ale v určitej miere aj ovládať. Ovládanie a zvládanie sa ale musí naučiť.
Väčšina šteniat si už od chovateľa prinesie nesprávne naučené návyky, ktoré je potrebné zmeniť. Keďže sú naučené cikať vnútri, robia to i u nových majiteľov. Je dôležité šteňa usmerniť a vysvetliť mu, že nie dnu, ale vonku má vykonávať svoju potrebu.
AKO NA TO!
Existuje množstvo spôsobov a citlivý človek si môže vytvoriť vlastné. Uvádzam tie, ktoré používam ja.
1. šteňa vybehám, vyhrám vonku, ak sa vyciká strašne ho pochválim a veľmi sa teším, pritom mu hovorím „cikaj, cikaj!“ Potom nechám šteňa sa napiť a najesť a dám ho spať na svoj pelech. Aby sa nezobudilo tak, že si to nevšimnem a niekde sa vyciká, dám mu postroj ( obojok okolo tela ) a uviažem ho na pelechu. ( prípadne ho zavriem do klietky, na ktorú je zvyknuté a slúži ako pelech ) Žiadne šteňa sa nebude chcieť vycikať na svojom pelechu a dá to najavo kňučaním a snahou sa z tade dostať. Akonáhle sa zobudí a začne sa takto prejavovať, šteňa odviažem, zoberiem hneď na ruky a vynesiem von vycikať. Nosím ho stále na rovnaké miesto. Ak sa psík vyciká, veľmi ho pochválim a teším sa. Keď sa šteňa zobudí, je to automatické, že bude cikať. Náročnejšia situácia vzniká počas dňa, kedy treba mať na pamäti:
- šteňa nevydrží dlho, maximálne štyri hodiny
- pri hre nemá čas na cikanie, ale len čo sa na chvíľu zastaví, odbehne sa vycikať, alebo to spraví priamo na mieste
- šteňa, ktoré bolo u chovateľa zvyknuté cikať vnútri bude mať tendenciu moč vonku zadržiavať a čakať, kým sa dostane dnu, preto je dôležité vydržať vonku, kým to ono nevydrží. Niekedy to bude trvať aj hodiny
Veľakrát sa stane, najmä pri zimných vrhoch, že je šteňa prechladnuté. Vtedy neriešim cikanie chodením von, ale naučím ho cikať na plienku. Do ohraničenej miestnosti, napr. veranda, zasklený balkón, alebo miesto umelo ohraničím, dám na zem podložky pre bábätká a hneď ako sa psík zobudí ho odnesiem a položím na plienky. Keď sa vyciká, pochválim ho. Zakrátko sa tam naučí chodiť samo
Čo urobiť, keď to neustriehneme a psík sa vyciká, kam nemá:
Ak ho pri tom prichytím, schmatnem ho na ruky a prenesiem na zvolené miesto. Musíte rátať s tým, že keď psíka takto vyrušíte, bude mu chvíľu trvať, kým v činnosti bude pokračovať.
Ak už mláčku urobil, odnesiete psa na miesto, alebo niekam z dohľadu a až potom to poutierate. Ak by ste to urobili v jeho prítomnosti, dali by ste mu najavo, že vás to zaujalo a nabudúce si to rád zopakuje
AKO NAUČIŤ PSÍKA NA WC
pes nemá IQ ako vy - je úplne zbytočné strkať mu nufák do exkrementov. radím prechádzky, prechádzky, prechádzky... a keď sa mu to podarí vonku, hladkať, chváliť, odmenovať, škrabkať, buráčať od radosti. a takto niekolko tyždnov, neskôr postačí aj slovná pochvala.