Takže, kde sa stala chyba? Ako to, že nám psík začal svojmu majiteľovi ničiť život? Skutočne je jeden psík múdrejší, než druhý?

V prvom rade si treba uvedomiť, že zvieratá ( a teda i psy ) sú skutočne iné než ľudia. Človek na rozdiel od zvierat dokáže prijímať poznanie. Zviera sa dokáže niektoré veci naučiť, ale nedokáže prijímať poznanie. Zvieratká sú veľmi šikovné a učenlivé, až sa môže zdať, že sú ako ľudia.

Mnohokrát sú to však len jemnejšie zmysly, než ich múdrosť, či šikovnosť. Povieme si príklad. Kôň sa dostane ďaleko od svojej stajne. Takých 50 km. Koník sa však s prichádzajúcim šerom vráti sám domov. Ako to! Je to múdrosť? Je to šikovnosť? Nie. Sú to jemné zmysly, ktoré má dané, vrodené a zakódované. Má totiž úžasný čuch, ktorý mu umožňuje vrátiť sa bezpečne do svojej stajne aj z tých 50-tich km, pretože na takú vzdialenosť je schopný ju cítiť.

Čím teda viac spoznávame zvieratá, tým väčší obdiv vzbudzujú a tým aj viac im rozumieme a uvedomujeme si ako ich prednosti, tak ich obmedzenia. A na to je postavený výcvik. Či sa niektoré zviera prejavuje ako lepšie, alebo ako horšie, šikovnejšie, učenlivejšie, alebo tvrdohlavo, záleží na mnohých faktoroch ako je povaha, vrodené danosti ( súvisí s plemenom ), hlavne prístup a účel, na ktorý je daný pes používaný. Účel je veľmi dôležitý a úzko sa spája s hriechom, ktorý na ňom človek pácha.. Pod pojmom hriech si možno človek predstaví všeličo, ale definícia tohto slova ( či už z gréčtiny, alebo hebrejčiny ), znamená: minutie sa cieľa.

Uvedieme si to na príklade. Kladivo je dokonalý nástroj na zatĺkanie klincov. Je navrhnuté a zostrojené k tomuto účelu. Skúste zatĺkať klince špongiou, lopatou, knihou, či niečím iným. Možno by to nejakým nástrojom trochu išlo, ale kladivo je predsa len v tomto prípade najlepšie, najdokonalejšie. Používať kladivo k inému účelu, na ktoré bolo vyrobené, je hriech, to znamená, že nedosiahneme také výsledky, aké by sme očakávali. Miesiť cesto kladivom, či veslovať, by skutočne nebol dobrý nápad.

A o tom to je. Každé plemeno je vyšľachtené k určitému účelu a k danému účelu je dokonalé. Tým, že ľudia stratili túto dôležitú vec zo zreteľa, stalo sa, že sme sa dostali k jednému zdroju problémov. Preto sú považované bígle za hlúpe, pastierske psy za tvrdohlavé, stafordy za agresívne a mohli by sme pokračovať ešte veľmi dlho. Prečo tak veľmi utrpela povesť určitých plemien? Pretože sa mnohé z plemien nepoužívajú na účely, na ktoré boli vyšľachtení, k účelu, na ktorý boli určení. Bígle ako úžasní pomocníci pre poľovníkov robia spoločníkov deťom na betónových sídliskách, ktoré sa ich boja pustiť z vodítka, pretože by ich tak skoro neuvideli. Jazvečík, vybavený na prácu v nore, jedinú noru, ktorú pozná je v kuchyni pod stolom, keď žobre jedlo. Slovenský čuvač, vyšľachtený na samostatnú prácu so stádom a jeho ochranu, je uviazaný celoročne na reťazi a tak vznikajú problémy s jeho nesmiernou agresivitou. A nie preto, že pes je hlúpy.

Čiže je veľmi vhodné, ak každý budúci majiteľ pred kúpou zváži, aké plemeno chce kúpiť. Oboznámi sa s ním a tak sa utvrdí, že je to skutočne presne to, čo si predstavoval. Tak sa môže vyhnúť mnohým problémom.

Samozrejme, že pes nie je kladivo. Pes je živý tvor, a preto máme predsa len jednu výhodu. A to, že i keď je dané plemeno vyšľachtené k určitému účelu, môžeme na ňom v istých medziach pracovať a prispôsobiť si tak, aby bol spokojný majiteľ i pes. Tak, či onak je dobré niečo sa o danom plemene dozvedieť, ak už psa máte, už len pre to, aby ste vedeli, do čoho ste sa to namočili.

Výber plemena